Polská klávesnice

Jak psát polské znaky na počítači? To je jednoduché, stačí si nainstalovat polskou klávesnici.

Takovou odpověď jsem řekl, když se mě Helča ptala, jako na to. Pokud máš Windows7, tak stačí přes Ovládací panely – Oblast a jazyky – Změnit klávesnici – Přidat,  zvolit si Polštinu (Polsko) – Klávesnice, zaškrtnout Polské (214) a potvrdit tlačítkem OK.

Po přehození klávesnice se nabídne možnost psaní pro pět polských znaků jako żśłąó a jsou hned vedle klávesy ENTER. A jak psát ty ostatní? Łęźńć

Musel jsem trochu googlit, ale pak jsem na to přišel. Stačí použít ty samé klávesy, ale se zmáčknutou klávesou SHIFT.

Tak nevím, proč to Poláci mají tak složité a nepoužívají klávesy na první řádce jako při psaní českých znaků.

FF-5560-version1-polk011 FF-5560-version1-polk021

Zdroj obrázků: Internet

Aktualizace 9.5.2016
Pokud se nainstaluje Polská (programátorská) klávesnice, psaní polských znaků se stane ještě jednoduší. Napr. chcete napsat ż zmáčkněte zároveň klávesy AltGr + z. Velké písmeno Ż se píše pomocí kláves AltGr + Shift + z.

Aktualizace 10.3.2021
Pro psaní ostatních polských písmen s pomocí klávesy AltGr, přikládám níže obrázek.

 

4 Responses

  1. Dobry den,
    kazdy polsky pocitac je nastaveny na Polski programisty ( Polska programatorska ) i psani je velmi jednoduche, v polstine je malo diakritiky. Cesky to inna kafe, jak se podivam na ceskou abecedu, to vidim vece diakritiky, nez klasicke latinky. V ceske klavesnice jsou dlouhe samohlasky, tak proc zapomnely o dlouhem o ?
    Zdravim :)
    Zbyszek

  2. Protože dlouhé ó se málo používá. Píše se stejně jako velká písmena s diakritikou, tedy ťukneme na klávesu += vpravo nahoře a pak na písmeno.

  3. A jak se na polské programátorské píše z s čárkou?

Napsat komentář