Dostaveníčko v pevnosti Fort 8

Tentokrát se po dohodě většiny přesunul kulturní čtvrtek na úterý 4. 2. 2020. Objektem zájmu se stal nedávno otevřený objekt Fort 8 v městské části Ursynów. Původní kasárny byly v letech 2015 – 2019 revitalizovány a v současné době se zde nachází obchodní centrum pevnosti, zajímavé restaurace, obchůdky, kadeřnický salon a společně s prostorem před hlavní budovou a přilehlým parkem tvoří krásné místo pro trávení volného času. Výsledek revitalizace je opravdu impozantní a je důkazem toho, že i zapomenutým, zašlým a neobvyklým místům lze dát nový život.

K projektu byly využity kasárny z devatenáctého století. Stavba kasáren byla dokončena v roce 1890. Kasárny měly původně 28 objektů a byly začleněny do vnějšího kruhu varšavského opevnění. V roce 1909 bylo rozhodnuto zbourat varšavské opevnění, ale kasárny na území Fort 8 byly pouze odzbrojeny, ale jinak zachovány. Za druhé světové války, v době, kdy zde sídlily německé jednotky, zde byly stáje. Později až do 90 let, byla oblast řízena polskou armádou. V roce 2005 oblast koupila skupina Turret Development Group.

Původní kasárny byly průchozí, v současné době jsou průchody zazděné a jsou tak vytvořeny samostatné prostory. Celá budova je pokryta náspem země o hmotnosti 32 tisíc tun. Celá fasáda budovy prošla rozsáhlou rekonstrukcí, přičemž byly využity původní prvky a materiály, chybějící cihly, byly nahrazeny historickými, zrekonstruovány byly i částečně zachovalé vstupní dveře.

Hned vedle objektu Ford 8 se nachází revitalizovaný park, který vedle zeleně, zahrnuje i malé cvičiště pro psy a dětské hřiště. Zelená travnatá plocha je zvýrazněna zajímavým terénem původních objektů a doplněna dřevěnými schůdky a úhlednými cestičkami. Výsledek je velmi pěkný, dojem kazí pouze fakt, že park je běžným návštěvníkům nepřístupný. Momentálně je park vlastněn soukromým subjektem, přičemž se počítá s jeho pozdějším převedením na městskou část Ursynów pro využití všem návštěvníkům.

V pevnosti jsme se tentokrát sešly pouze čtyři. Hned při příchodu jsme v areálu potkaly zajímavého postaršího pána v retro cyklodresu s retro kolem, který s námi navázal komunikaci. Rády jsme ovšem zapluly do Fort Bistra na ranní kávičku. Prostory elegantně využívají původní prvky kasáren. Klenuté stropy jsou dostatečně vysoké a velká okna zajišťují dostatek světla v celé místnosti. Děvčata mi pověděla, jak vlastně našla Fort 8, který byl otevřen teprve nedávno. Byla do něj přesunuta jejich oblíbená restaurace „Dziurka od klucza“. Tam jsme se chtěly také podívat.

Mezitím však proběhla krátká procházka po městské části Ursynów. Nedaleko pevnosti, v Dolince Słužew protéká potok. Nebylo zrovna počasí na chůzi v tomto terénu, ale určitě to bylo zajímavější než se procházet po chodníku či cyklostezce. Široký pruh zeleně lemuje potok Słužewiecki z obou stran a táhne se poměrně daleko. Jsou zde staré ovocné stromy a několik rybníčků. Pod mosty se objevují sgrafity v černobílém i barevném provedení pokrývající jejich podpůrné sloupy. Cestou jsme narazily (neplánovaně) na Służewski Dom Kultury. Byly jsme nadšené ze samotné stavby pokryté dřevem, ale i ze spousty aktivit, které toto kulturní centrum nabízí. Kromě různých kroužků pro děti a dospělé je nejvýraznějším projektem centra ekologie. Centrum má kozí farmu a nabízí další ekologicky zaměřené aktivity. Součástí je malá kavárna, venkovní prostory s horolezeckou stěnou a dětským hřištěm. Centrum nabízí přednášky a výstavy (mě zaujal kurz kompostování pro dospělé ;-)).

Protože jsme neměly moc času, nedošly jsme k nedalekému většímu rybníku, kde je krásně upravená odpočinková zóna. Celý rybník je také obkroužen cyklostezkou, která vede mimo jiné i k Fort 8. Po cestě zpět do Fort 8 se zatáhla obloha a spustil se hustý déšť. Přestože jsme byly nedaleko, celkem jsme promokly. Rády jsme se proto usušily v již zmiňované restauraci Dziurka od klucza a daly si výborný oběd. Děvčata, která se neubránila porovnávání, nostalgicky vzpomínala na původní restauraci. Přesto jsme zhodnotily, že se projekt Fort 8 opravdu povedl a stojí za to se tam nejen podívat, ale i vrátit.

Pro Kulturní čtvrtek napsala Dana J.

1 Response

Napsat komentář