MIRIAM CAHN v Muzeu nad Vislou

Čtvrtek  je opět tady, po ranní rozcvičce, rozumějte řeči na čajem a kávou a něco malého k tomu, se vydáváme jedním autem k Muzeu nad Wislou. V autě nám ještě bylo do smíchu, rozebíraly jsme především téma koronaviru a jaké jsou nejvhodnější ochranné pomůcky a vyhrály to pet lahve, roušky jsou k ničemu, plastová láhev na hlavě udělá zázraky. Kdyby jsme věděly co nás čeká v muzeu, možná jsme raději kroužily městem, ale čekala nás milá paní Jolanta, která nás na návštěvu jejich nejnovější výstavy pozvala a tak jsme v dobré náladě zamířily do muzea.

Výstava Miriam Cahn s názvem I AS HUMAN, nás rozhodně nenechala v klidu a dobrá nálada nás taky opustila. Miriam se narodila v Basileji v židovské rodině, která uprchla před nacisty z Německa. V 70tých letech se přidala k feministickému a mírovému hnutí. Čile projevovala svůj odpor k násilí a nerovnostem mezi muži a ženami nejen v umění. Účastnila se protestů, psala petice a malovala v městském prostředí. Její tvorba vždy odrážela politickou realitu kolem ní. Na výstavě jsou k vidění reakce např. na konflikt v bývalé Jugoslávii, útok na Světové obchodní centrum,  místa deportace, zbraně hromadného ničení a další symboly moci, kontroly a násilí. Zobrazuje také téma sexuality, přírody, rodinných vztahů i smrti. 

 

My jsme ve skutečnosti viděly obrazy nešťastných, frustrovaných, hororových lidí, které podle nás nemohl namalovat někdo, kdo má rád ostatní ani sebe sama. Výstava je skutečně syrová a pro naši skupinku, milých, optimistických a život si užívajíc žen jen velmi těžce stravitelná. Ještě, že nás čekal oběd v Dziurce od kluzca, tam už jsme dlouho nebyly a těšily jsme se. Z muzea k restauraci jen kousek ale Dziurka od kluzca nikde….restaurace zavřená, pustá a prázdná. Po chvilce zděšení vychází najevo, že naše oblíbená restaurace je přestěhovaná do jiného kouta Varšavy!!! Reakce je rychlá, vydáváme se do osvědčené LAS (Lokalna Atrakcja Stolicy). Tam nám pokaždé moc chutná. 

Ukončím to slovy Lucky “Na tuhle výstavu co nejrychleji zapomenout”. Čtvrtek opět stál za to.

S radostí, jako vždy napsala 

Mirka

 

 

Napsat komentář